Za nami relacje związane z uboxingiem i całą historią związaną z kupnem kamery od Overmaxa, przyszedł więc czas na relacje z użytkowania. Muszę przyznać, że zabawa tym sprzętem sprawiła mi wiele frajdy, szczególnie na wyjeździe kajakowym, ActiveCam był moim jedynym urządzeniem rejestrującym podróż.
Overmax ActiveCam 2.2 |
Kamera w swojej ogołoconej postacie całkiem dobrze leży w dłoni, przednia część jest pokryta materiałem przypominającym gumę, górna i dolna część oraz boki pokryte są plastikiem o fakturze „gofra”, który znacznie zwiększa przyczepność kamerki, nawet w mokrych dłoniach.
Na drugim boku znajdziemy slot karty MicroSD i MicroUSB, dostęp do nich jest bardzo swobodny, powiedziałbym nawet, że za bardzo, Wyobraźcie sobie sytuację w której jesteście podczas wycieczki rowerowej i niekoniecznie jest wam potrzebna wodoodporna obudowa i tu nagle jebs! Leżycie na ziemi a sloty zostają zabrudzone kurzem/błotem. Czy nie rozsądniej było by dodać gumową zaślepkę?
Bateria w pełni naładowana pozwoli na zabawę przez około 60 minut, można ją wymienić na zamiennik z kamerki która wygląda podobnie – koszt ok 30 zł. Po włączeniu kamerki zobaczymy obraz w trybie live, by włączyć ustawienia, wciskamy przycisk MENU a następnie
Wideo:
Kupują kamerkę za rozsądną cenę, nie liczyłem na cuda. Na opakowaniu było napisane że 30 fps, osiąga w rozdzielczości 1280 x 720, jak dla mnie wystarczająco. Obraz jest jasny nawet w ciemnych warunkach, nie ma problemu z ostrością, braki w stabilizacji optycznej są wyczuwalne, ale to oceńcie sami. W słabym świetle widoczny jest efekt ziarnistości obrazu ale jeszcze tak nie kuje w oczy, pogłębia się to natomiast wieczorem.
1. Spływ kajakowy
2. Wideo rejestrator
3. Chodzenie po mieście
Foto:
By zrobić zdjęcie wystarczy wcisnąć w trybie filmowania lub live view, guzik dół. Dostępne są 4 opcje rozdzielczości:
1M rozdzielczość 1024×768 |
2M rozdzielczość 1600×1200 |
3M rozdzielczość 2048×1536 |
5M rozdzielczość 2592×1944 |
Jak widzicie, mimo zmiany rozdzielczości, obraz nie ulega większym zmianom.
Akcesoria:
Tak jak kamerka, akcesoria mogłyby być lepiej wykonane, uchwyt na szybę potrafi się sam przemieścić i konieczna jest korekta kamery. To samo tyczy się uchwytu do mocowania na rowerze, pierwszy wybój i kamerka leży na boku-stało się to kilkukrotnie mimo dokręceniu śruby mocującej przy pomocy szczypiec uniwersalnych.
Oddane w nasze ręce akcesoria, swoje tanie wykonanie, nadrabiają ilością możliwych konfiguracji i to duży plus, bo z tych części zawsze można coś sensowego zrobić.
Podsumowanie
Zawsze powtarzałem ludziom nieobytym z elektroniką użytkową, że sprzęty różnią się nie tylko nazwą ale i parametrami. Wszystkiemu winne są niuanse, te małe kruczki które potrafią wszystko zmienić i w obliczu świadomego konsumenta będą decydujące w chwili zakupu.
Tak jest i w tym przypadku, producent zachęca nas do kupna hasłami, typu: jest wodoodporna, ma HD, 30 fps! Najlepsze jest że wszystko się zgadza i kupujemy ten wymarzony towar, ale te małe niuanse powoli zaczynają dawać o sobie znać:
Nagrywanie filmów 30 klatek na sekundę w HD? Oczywiście, ale w FullHD już 15 klatek lub akcesoria się zgadzają, ale jakość mogła by być lepsza itd. Licząc się z takimi rzeczami i akceptując je w chwili zakupu będziecie nieźle bawić się z używając tej kamerki.